Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
    prawo 
 • aktualności prawne
 • artykuły prawne
 • podatki
 • ujednolicone akty prawne
 • orzecznictwo sądowe
 • porady prawnika
szukaj po słowie:

w dziale:


Nadzór merytoryczny nad zawartością serwisu prawnego sprawuje specjalizująca się w problematyce dotyczącej nieruchomości
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO, Brunon Paul - Radca Prawny
31-523 Kraków, ul. Kielecka 28/5
Zapytaj prawnika
   
<  |  powrót do listy  |  >
Anna Panikowska-Filipek
Współwłasność mieszkania lub domu – na czym polega i jak ją przeprowadzić?

Współwłasność mieszkania lub domu – z czym się wiąże?

 
Właściciel nieruchomości może zdecydować o tym, czy chce dopisać do listy właścicieli dodatkowe osoby. Może to zrobić odpłatnie lub w formie darowizny. Co więcej, współwłasność można utworzyć nawet z osobą niepełnoletnią, np. własnym dzieckiem. Jest to dość popularne rozwiązanie. Najczęściej jednak spotykana jest sytuacja, w której partnerzy lub małżonkowie decydują się na współwłasność nieruchomości, która została zakupiona przez jedno z nich przed zawarciem związku. Oboje mieszkają w lokalu i łożą na jego utrzymanie, chcą więc mieć do niego równe prawa.
 

Współwłasność – jak ją ustanowić?

 
Dopisanie kogoś do listy właścicieli mieszkania może przeprowadzić jedynie osoba posiadająca prawo do lokalu, czyli jego właściciel. W przypadku, gdy właścicieli jest dwóch lub więcej, każdy z nich musi wyrazić zgodę na wprowadzenie zmian.
 
Współwłasność nieruchomości musi posiadać formę aktu notarialnego, konieczna jest więc wizyta w kancelarii notarialnej. Notariusz w pierwszej kolejności stworzy dokument darowizny (lub sprzedaży, co jest znacznie mniej popularnym rozwiązaniem), a następnie wprowadzi niezbędne zmiany do księgi wieczystej nieruchomości. W spotkaniu muszą uczestniczyć wszyscy zainteresowani, ponieważ będą zobligowani do złożenia podpisów.
 

Współwłasność nieruchomości – ile kosztuje?

 
Osoby, które decydują się na współwłasność domu lub mieszkania, muszą się liczyć z pewnymi wydatkami. Jednym z nich jest tzw. taksa notarialna, której wysokość uzależniona jest od wartości mieszkania. Konieczne jest także uiszczenie opłaty za wypis aktu notarialnego oraz wpis do księgi wieczystej. Jest to koszt kilkuset złotych. Wpis do księgi wieczystej stanowi opłatę stałą i w całym kraju wynosi 200 zł.
 
Jeśli właściciel decyduje się na sprzedaż udziałów w nieruchomości, będzie musiał dodatkowo zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości przedmiotu transakcji. Opłacenie podatku od darowizny konieczne jest natomiast wyłącznie w przypadku osób, które według obowiązującego prawa nie są objęte pierwszą linią pokrewieństwa.
 
Utworzenie współwłasności lokalu nie należy do trudnych i czasochłonnych procesów. Zazwyczaj udaje się go przeprowadzić podczas jednej wizyty u notariusza.
 

Współwłasność a mieszkanie na kredyt

 
Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest ustanowienie współwłasności nieruchomości, której zakup został sfinansowany kredytem. Oczywiście jest taka możliwość. Co więcej, kredytobiorca może się zdecydować na zaciągnięcie zobowiązania wraz z inną (nawet niespokrewnioną) osobą, jak i dopisać do własności już po zaciągnięciu kredytu na nieruchomość. W takiej sytuacji każdy z właścicieli zobowiązany jest do regulowania zobowiązania względem banku i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w sytuacji, gdy raty nie będą opłacane regularnie.
 
Należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany dotyczące statusu prawnego nieruchomości objętej kredytem hipotecznym muszą zostać najpierw zaakceptowane przez bank. Konieczne więc będzie wystosowanie odpowiedniego wniosku. Może on zostać odrzucony w sytuacji, gdy kredytodawca podważy zdolność kredytową potencjalnego współwłaściciela lub będzie on posiadał negatywną historię kredytową.
 

Współwłasność nieruchomości a rozwód – czy można znieść współwłasność?

 
Problem ze współwłasnością domu lub mieszkania pojawia się w sytuacji, gdy współwłaściciele będący małżonkami się rozwodzą. Jedno z nich wyprowadza się z nieruchomości, nie chce więc dłużej za nią płacić i figurować jako osoba prawnie upoważniona do dysponowania nią. Co wtedy?
 
Rozwiązanie stanowi zniesienie współwłasności. Może mieć ono formę podziału nieruchomości lub zrzeczenia się własności na rzecz jednej strony z obowiązkiem spłaty drugiej. W takiej sytuacji jedno z byłych małżonków otrzymuje mieszkanie na własność, drugie natomiast środki finansowe, stanowiące równowartość jego części nieruchomości. Konieczne jest dokonanie odpowiednich zmian w księgach wieczystych. Takie działanie zazwyczaj wymaga przeprowadzenia procesu sądowego i może być dość czasochłonne.
 

Współwłasność domu lub mieszkania a zadłużenie komornicze

 
Dużym kłopotem może być również sytuacja, w której jeden ze współwłaścicieli zaciągnął zobowiązania finansowe, lecz nie spłaca ich terminowo. Niesie to za sobą ryzyko wszczęcia przez komornika egzekucji z udziału w nieruchomości.
 
Jeśli dłużnikami są obie strony (np. w przypadku wspólnego zaciągnięcia kredytu hipotecznego), albo gdy drugi współwłaściciel wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania objętego egzekucją, wierzyciel może zająć całą nieruchomość. W innej sytuacji wierzyciel może zająć jedynie część nieruchomości należącą do dłużnika.
 

Współwłasność nieruchomości – czy to się opłaca?

 
Na ustanowienie współwłasności decydują się zazwyczaj osoby wchodzące w związek małżeński i chcące, by ich partner miał takie samo prawo do zakupionej przez nich wcześniej nieruchomości oraz rodzice, pragnący zabezpieczyć swoje dzieci na podstawie aktu darowizny lub spadku. Często ma on również pomóc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Ustanowienie współwłasności jest popularnym wyborem, który raczej nie wiąże się z długotrwałą i czasochłonną procedurą.
 
Decydując się na taki ruch należy jednak dobrze przemyśleć jego ewentualne następstwa takie, jak chociażby komplikacje przy rozwodzie.


 

Źródło: KRN.pl,   2023.06.13

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2023 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron