Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
    prawo 
 • aktualności prawne
 • artykuły prawne
 • podatki
 • ujednolicone akty prawne
 • orzecznictwo sądowe
 • porady prawnika
szukaj po słowie:

w dziale:


Nadzór merytoryczny nad zawartością serwisu prawnego sprawuje specjalizująca się w problematyce dotyczącej nieruchomości
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO, Brunon Paul - Radca Prawny
31-523 Kraków, ul. Kielecka 28/5
Zapytaj prawnika
   
porady prawnika
Rozwód i podział majątku

01.12.2014
Moja córka rozwodzi się z mężem (wyrok ma zapaść za miesiąc). Mają mieszkanie, którego są współwłaścicielami, bez podziału na części ułamkowe. Od roku córka mieszka i pracuje w innym mieście, ale wiele jej osobistych rzeczy, a także rzeczy ze wspólnego majątku małżeńskiego znajduje się we wspólnym mieszkaniu. Dodam, że mieszkanie to nabyli na własność już w trakcie małżeństwa z naszą pomocą finansową. Przez 5,5 roku mieszkali u nas. Zięć płacił tylko za połowę kosztów wyżywienia, bez najmniejszego ponoszenia kosztów energii, gazu, kosztów mieszkaniowych itp. Córkę oczywiście utrzymywaliśmy bezpłatnie, a ich wspólne dziecko przez ponad 1 rok. Wzięliśmy także kredyt (18 tys. zł), aby pomóc córce w zakupie mieszkania, które zakupili na jesieni 1998 r. za 58 tys. zł. Pomogliśmy jej, kupując także m.in. lodówkę. Rodzice zięcia nie pomogli im w żaden sposób. Ich córka, a nasza wnuczka, ma obecnie 16 lat, na razie mieszka z ojcem i jego nową partnerką. Córka przekazała mi swoje klucze od mieszkania z prośbą, abym zaglądał tam czasem i sprawdzał, czy jej mąż lub jego konkubina nie wyprzedają wyposażenia mieszkania i czy go nie niszczą. Czy mam prawo wchodzić do tego mieszkania? W ich piwnicy przechowuję książki i teraz chciałbym je stamtąd zabrać, tak samo jak stary (z XIX w.) zegar otrzymany od ojca, który dałem córce. Wnuczka powiedziała, że ojciec już zmienił kłódkę do piwnicy i zmieni zamek do drzwi wejściowych do mieszkania, którego nie jest jedynym właścicielem. Czy tym sposobem może zabronić mojej córce korzystania z jej własności? W jaki sposób córka i ja możemy odzyskać swoją własność? Czy, występując do sądu o zwrot książek, mogę domagać się także zwrotu zegara oraz połowy kosztów poniesionych przez nas na ich wspólne mieszkanie i jego wyposażenie?
13.11.2013
Córka otrzymała od babci małe, 34-metrowe, mieszkanie własnościowe z odrębną własnością, które zostało zapisane na nią jako darowizna. Po latach teściowie postanowili zamienić się z nią na większe. Zrobili notarialny zapis zamiany swojego 54-metrowego mieszkania na córkę i jej męża. W zamian córka miała im zapisać jako darowiznę swoje mieszkanie. Córka zapisała im więc jako darowiznę swoje mieszkanie. W chwili obecnej córka jest po rozwodzie (za porozumieniem storn). Niestety do podziału jest to ich wspólne mieszkanie, które jest kością niezgody. Jej były mąż uważa, że należy się ono jemu, a wkład z poprzedniego mieszkania córki wartego 100 tys. zł, które teściowie zdążyli zamienić na większe nie liczy się. Córka chciałaby pozostać w tym mieszkaniu i spłacić męża, który i tak w większości przebywa poza granicami kraju. Nie dostała tego mieszkania od teściów za darmo, więc w związku z tym, jaką część powinna spłacić swojemu byłemu mężowi. Nie stać jej na kupno nowego mieszkania, a na spłatę części tego mieszkania będzie musiała pobrać kredyt.
27.03.2013
Pan Nowak przed zawarciem związku małżeńskiego kupił nieruchomość na kredyt. W domu mieszkają dwie rodziny: jego własna, a także rodzina siostry żony. Kredyt spłacają po połowie, ponieważ kiedyś nieruchomość ma być wspólna. Problem polega na tym, że Pan Nowak chce się rozwieść. W domu ma mieszkać jego żona oraz rodzina siostry żony. Osoby te mają spłacać kredyt. Czy Pan Nowak może podarować tę nieruchomość żonie i jej siostrze? Czy bank musi wyrazić na to zgodę? Jeśli podaruje tę nieruchomość, to żona i jej siostra zostaną właścicielkami, a co z kredytem, który jest zaciągnięty na niego? Jak w tym przypadku powinny wyglądać zmiany w KW? Sprzedaż nie wchodzi w grę, bo kredyt jest we frankach, a ponadto żona i rodzina jej siostry chcą tam mieszkać i spłacać. Panu Nowakowi również zależy na współpracy, tylko chcą załatwić to prawnie. Czy można przepisać kredyt na inną osobę mieszkającą w tym domu?
12.10.2011
Jesteśmy z żoną po rozwodzie, bez orzeczenia o winie. Chcę ustalić podział majątku. Posiadamy samochód, którego jesteśmy współwłaścicielami, oraz dom. I z tym domem jest problem. Dom otrzymała od moich teściów w formie darowizny moja żona w trakcie trwania małżeństwa i należy on do niej. Co do tego nie wnoszę żadnych zastrzeżeń. Zarobione w trakcie trwania małżeństwa przez nas pieniądze (żony i moje) były wydawane na remont tego domu. Wszystkie faktury są na żonę jako właścicielkę domu. W chwili obecnej żona twierdzi, że nie należą mi się żadne pieniądze z tytułu ponoszenia kosztów remontu, ponieważ dom jest jej. Koszty remontu to około 120 tys. zł. Czy jest prawdą, że nie mogę od żony żądać zwrotu połowy poniesionych kosztów, tj. 60 tys. zł? Jak w takim razie ocenić, ile pieniędzy powinienem dostać?

regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2020 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron