Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
    prawo 
 • aktualności prawne
 • artykuły prawne
 • podatki
 • ujednolicone akty prawne
 • orzecznictwo sądowe
 • porady prawnika
szukaj po słowie:

w dziale:


Nadzór merytoryczny nad zawartością serwisu prawnego sprawuje specjalizująca się w problematyce dotyczącej nieruchomości
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO, Brunon Paul - Radca Prawny
31-523 Kraków, ul. Kielecka 28/5
Zapytaj prawnika
   
porady prawnika
Koszty transakcji

Kupuję mieszkanie spółdzielcze od właściciela. Mieszkanie zostało wycenione na 50 000 zł. Kto ponosi koszty notarialne – ja czy sprzedający? Ile będzie wynosiła całkowita opłata?



Zwyczajowo jest przyjęte, że koszty związane z umową sprzedaży ponosi strona kupująca. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli strony dojdą do porozumienia, aby koszty związane z zawarciem umowy sprzedaży ponosiła strona sprzedająca. Oczywiście cena określona w akcie notarialnym powinna odpowiadać wartości rynkowej lokalu, w innym wypadku może to spowodować wszczęcie postępowania podatkowego w celu określenia właściwej wysokości zobowiązania podatkowego. Dokładne koszty związane z umową sprzedaży obliczy i pobierze notariusz, który będzie sporządzał akt notarialny. Przy cenie 50 000 złotych całkowite koszty związane z umową sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie powinny przekroczyć 1800 zł.

Do niedawna osoby nabywające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ponosiły jeszcze jedną obowiązkową opłatę, a była nią opłata za przyjęcie w poczet członków spółdzielni, gdyż aby skutecznie nabyć taki lokal, oprócz aktu notarialnego nowy nabywca musiał być przyjęty w poczet członków spółdzielni. Sprawą obowiązkowego członkostwa w spółdzielni zajął się Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że art. 17/2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, uzależniający skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni, jest niezgodny z Konstytucją. Obecnie więc osoba, która nabywa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nie musi uzyskać członkostwa w spółdzielni.



05.12.2007


wersja do druku

poleć znajomemu
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2021 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron