Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
    prawo 
 • aktualności prawne
 • artykuły prawne
 • podatki
 • ujednolicone akty prawne
 • orzecznictwo sądowe
 • porady prawnika
szukaj po słowie:

w dziale:


Nadzór merytoryczny nad zawartością serwisu prawnego sprawuje specjalizująca się w problematyce dotyczącej nieruchomości
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO, Brunon Paul - Radca Prawny
31-523 Kraków, ul. Kielecka 28/5
Zapytaj prawnika
   
porady prawnika
Darowizna nieruchomości

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy przedwstępnej?



W akcie notarialnym umowy o dożywocie ustanowienia służebności osobistej przedwstępnej umowy darowizny jest zapis, że brat oświadcza darować siostrze sumę pieniężną stanowiącą równowartość 2 ha ziemi ornej. Umowę darowizny strony zobowiązują się zawrzeć najpóźniej do końca 2003 r. Wyżej wymieniona umowa nie została sporządzona. Siostrze nie były potrzebne pieniądze. Teraz okazało się, że wystąpiła ona do geodety o podział działki rolnej o powierzchni 4,25 ha i chce odebrać bratu 2 ha. Czy ma do tego prawo? I co w związku z tym ma zrobić brat, gdy geodeta zjawi się na polu w celu podziału działki rolnej?

W tej sytuacji należy poruszyć dwie kwestie. Po pierwsze, skoro w umowie przedwstępnej znalazło się zobowiązanie do darowizny w kwocie stanowiącej równowartość 2 ha ziemi, to sama darowizna także powinna dotyczyć kwoty pieniężnej, a nie samej ziemi. Żądanie podziału ziemi już w tym miejscu staje się bezzasadne. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu cywilnego, a konkretnie na art. 390§3, zgodnie z którym roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.

Zatem jeśli umowa przyrzeczona miała zostać zawarta do końca 2003 r., to wszelkie roszczenia dotyczące jej zawarcia, bądź odszkodowania z tytułu uchylenia się od jej zawarcia, przedawniły się 1 stycznia 2005 r. Jeśli zatem siostra nie jest właścicielem działki i nie ma do niej żadnych praw, to nieruchomość ta nie może zostać podzielona z jej woli.

Krzysztof Janowski
radca prawny

19.12.2018


wersja do druku

poleć znajomemu
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2019 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron