Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
<  |  powrót do listy  |  >
Agnieszka Vincenc-Multan
Styl prowansalski – inspiracja naturą

Niekończące się pola lawendy, unoszący się w powietrzu zapach tymianku, malownicze ogrody owiane słońcem i nietypowe, kamienne domy. Tak wygląda Prowansja, region południo-wschodniej Francji. Chcąc na dłużej zatrzymać się w tej sielankowej krainie, można jej klimat przenieść do własnego domu. Wystarczy odrobina wyobraźni i znajomość wyznaczników stylu prowansalskiego.

 

Krótko o etiologii

Styl prowansalski, na co wskazuje jego nazwa, wywodzi się z południowo-wschodniego rejonu Francji. Prowansja utrzymuje się z rolnictwa i przemysłu, a w pasie przybrzeżnym, za sprawą Lazurowego Wybrzeża, także z turystyki o światowej sławie. Nazwa tego regionu, jeszcze w czasach historycznych, została przyjęta od prowincji rzymskiej, Galii Zaalpejskiej. Rzymianie nazywali ją również „Naszą Prowincją” – i tak narodziła się Prowansja. Wielu ludzi po pobycie w tej magicznej krainie chce pozostać w niej na dłużej lub nawet na stałe. Ci, zmuszeni do powrotu, decydują się bardzo często na oddanie wrażeń z wizyty w aranżacji swojego domu.

Rejon ten, pełen kwitnącej lawendy, malowniczych miasteczek z kamiennymi domami oraz sielskiego klimatu sprawia, że ludzie na całym świecie pragną przenieść go do swojego domu lub mieszkania – mówi Katarzyna Nowak z mebel4u.

Inspiracją do urządzania wnętrz w stylu prowansalskim nie muszą być oczywiście bezpośrednie odwiedziny Prowansji, może to być również wirtualna wycieczka po zdjęciach regionu. 

 

4 najważniejsze zasady stylu prowansalskiego

Styl prowansalski, jak każdy inny kierunek aranżacji wnętrz, rządzi się pewnymi zasadami, które powinny zostać uwzględnione przez osoby marzące o domu rodem z Prowansji.

 

Po pierwsze  styl prowansalski nie do każdego pomieszczenia

Należy pamiętać, że nie pasuje on do każdego pomieszczenia.

Styl ten jest niewskazany do wnętrz nowoczesnych, o dużej przestrzeni, z nowoczesną stolarką okienną. Najlepiej sprawdza się w domach z ogrodem – zdradza Katarzyna Nowak.

 

Po drugie  kuchnia i jadalnia są najważniejsze

Po drugie, bardzo ważnymi pomieszczeniami dla tego nurtu są kuchnia oraz jadalnia. Wnętrza te, będące centrum domowego ogniska, najlepiej obrazują swojskość i sielankę stylu prowansalskiego.

Oczywiście zawsze kuchnia jest centrum domowego wszechświata, jednak styl prowansalski nawiązuję do ciepłej, rodzinnej atmosfery, co jeszcze bardziej skłania do poświęcenia szczególnej uwagi tym pomieszczeniom – opowiada Katarzyna Nowak.

 

Po trzecie  blisko natury

Po trzecie, styl prowansalski czerpie z natury, zatem wykorzystane meble, kolory, dodatki powinny być subtelne i bliskie przyrodzie. Dominującym kolorem powinna być biel lub inne stonowane, pastelowe barwy. Nie należy się bać połączenia białych ścian z białymi meblami, biel może spokojnie zdominować wnętrze. Bardzo dobrze na ścianie będą prezentować się również cegły barwione na biało i nawiązujące do prowansalskich, malowniczych, kamiennych domków. Miłośnicy kolorów także znajdą tu coś dla siebie. Mogą np. wprowadzić kolor na jedną ścianę – biel dobrze komponuje się z szarą barwą, turkusem, a także lawendą, która stanowić będzie doskonałe nawiązanie do lawendowych pól w Prowansji. Do tego, jeśli dom zbudowany jest z cegły, warto ją odsłonić i pozostawić w naturalnych odcieniach. Ogólnie stylowi prowansalskiemu przyświeca zasada, by nie zakrywać tego, co naturalne, dotyczy to również drewnianych belek stropowych.

Meblami także można przełamać wszechobecną biel, choć ta jest najmilej widziana. Drewniane, kuchenne fronty barwione na szaro lub na kolor jasnobłękitny, czasami również lekko postarzane, bardzo dobrze oddają charakter wiejskiego domku.

Jeżeli chodzi o kolor mebli, to przede wszystkim jest to biel oraz pastele. Rzadziej naturalny odcień drewna, choć też się zdarza np. na blatach – zdradza Katarzyna Nowak.

Dekoracje jednak to najlepszy sposób na pozbycie się wrażenia sterylnego wnętrza, które mimo wszystko nadaje biel zastosowana na ścianach i meblach. Przy czym mocne, zdecydowane akcenty kolorystyczne należy stosować z umiarem i raczej postawić na jasne, pastelowe odcienie.

Dodatki to przede wszystkim wszelkiego rodzaju bibeloty wykonane z naturalnych materiałów: drewno, ceramika, szkło oraz metal. Ponadto dodatki związane z przyrodą, takie jak donice, suszone kwiaty – przede wszystkim lawenda – a do tego zegary, świeczniki, przedmioty stare i stylizowane na stare – tłumaczy Katarzyna Nowak. Choć dekoracje to ważny element nurtu prowansalskiego, niewskazany jest jednak ich nadmiar. Dodatków należy używać rozważnie, ponieważ czasem zbyt duża ilość może powodować, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie zagraconego – dodaje.

 

Po czwarte  otoczenie

Urządzając dom w stylu prowansalskim, nie można zapomnieć o jego otoczeniu. Nowoczesne rolety można wymienić na bardziej tradycyjne okiennice, lepiej oddające wiejski klimat. Taras koniecznie powinien być wykonany z drewna, do tego drewniany stół barwiony na biało i ławy zrobione np. z palet z ułożonymi na nich barwnymi, pastelowymi poduszkami. Doskonałym zwieńczeniem całości będą kamienne lub drewniane donice zawierające różnego rodzaju zioła. Letni wieczór spędzony na takim tarasie, z delikatnym oświetleniem i unoszącym się w powietrzu zapachem oregano czy bazylii, może okazać się podróżą do Prowansji bez przekraczania granic własnego ogródka.


 

Źródło: KRN.pl,   2020.07.16

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2020 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron