Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
<  |  powrót do listy  |  >
Magdalena Hojniak
Podwyżki stołecznych cen mieszkań o ponad 1000 zł/mkw.

Podwyżki cen nieruchomości to pokłosie problemów, jakie w ostatnim czasie dotknęły rynek mieszkaniowy. Od dłuższego czasu związani z branżą eksperci zwracają uwagę na drożejące ceny materiałów budowlanych, rosnące koszty usług oraz braki w kadrze pracowników. To wszystko prowadzi do powstawania zatorów płacowych, a dane BIK informują o kolejnych dłużnikach widniejących w rejestrach. To, co dzieje się za kulisami sektora deweloperskiego, w swoich portfelach odczuwają nabywcy.
 

Warszawa w czołówce mieszkaniowej drożyzny

Warszawski rynek nieruchomości należy do najdroższych w Polsce. W niektórych stołecznych dzielnicach cena metra kwadratowego mieszkania już dawno przekroczyła pułap 10 tys. zł. Porównując stawki obowiązujące jeszcze rok temu, można zauważyć podwyżki dochodzące do poziomu przekraczającego nawet 1000 zł/mkw.

Analiza raportu Ronin24.pl opracowanego na podstawie ofert zamieszczonych w portalu KRN.pl pokazuje, że stołeczne ceny mieszkań poszybowały w górę. Prezentowane dane dotyczą III kw. br. w odniesieniu do średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni 55 mkw. Pomiędzy poszczególnymi dzielnicami rysują się spore dysproporcje cenowe – zarówno w odniesieniu do stawek bieżących, jak i różnic, jakie zaszły na przestrzeni roku.

 

 Zestawienie warszawskich dzielnic w odniesieniu do średnich cen mieszkań mkw. w III kw. 2018 i 2019 r., źródło: ronin24.pl

 

Najniższe podwyżki dotknęły Śródmieście

Jak wiadomo, bez względu na miasto, najwyższe ceny nieruchomości zawsze charakteryzują dzielnicę Śródmieście. Stołeczne realia w III kw. 2019 r. wywindowały tutaj koszt 1 mkw. do 13 091 zł. Nie jest to jednak dzielnica, w której doszło do najwyższego skoku – co ciekawe, w Śródmieściu odnotowano podwyżkę na najniższym w Warszawie poziomie i zamyka się ona w 334 zł. Za to prawdziwego szoku mogły doznać osoby planujące zakup mieszkania w dzielnicach Wesoła, Bielany czy Mokotów. Jeśli zaznajamiały się z ofertami deweloperów z końca września 2018 r., średnie stawki wynosiły odpowiednio 6946, 8462, 9455 zł/mkw. Po roku wzrosły one w odniesieniu do Wesołej o 1348 zł. Z kolei mieszkanie w Bielanach jest już droższe o 1174 zł, a w Mokotowie o 1120 zł. Niewiele niższe skoki cenowe mogli zaobserwować nabywcy lokali w Ochocie – z 10 063 do 11 034 zł/mkw. czy Targówku z 7467 do 8427 zł/mkw. Różnica przekraczająca 900 zł dotyczy także Ursynowa, gdzie stawka na koniec września br. wyniosła średnio 9963 zł/mkw.

Należący do najdroższych dzielnic Warszawy Żoliborz odnotował pod koniec III kw. 2019 r. stawkę 10 926 zł/mkw. W tym samym okresie w ubiegłym roku, kupując mieszkanie w tym rejonie stolicy, trzeba było liczyć się z wydatkiem rzędu 10 035 zł/mkw. W granicach 806-811 zł na metrze kwadratowym doszło do wzrostu cen w Pradze Południowej, Bemowie i Ursusie. Pozostałe dzielnice zamknęły cenowe skoki w przedziale od ponad 400 do 666 zł.

W odniesieniu do warszawskiej średniej, która na koniec września br. wynosiła 9848 zł/mkw., zaobserwowano wzrost równy 744 zł. W analogicznym okresie 2018 r. średnia cena stołecznych mieszkań z rynku pierwotnego oscylowała wokół 9104 zł/mkw.


Średnia cena 1 mkw. mieszkania o powierzchni 55 mkw. w Warszawie, źródło: ronin24.pl

Źródło: KRN.pl,   2019.11.14

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2020 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron