Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
<  |  powrót do listy  |  >
Anna Sadkowska-Rojek
Podsumowanie pierwszego półrocza 2021 r. w budownictwie mieszkaniowym

Jak podaje GUS, w I poł. br. dostarczono na rynek 105,6 tys. mieszkań o łącznej pow. użytkowej 10 mln mkw. i o łącznej liczbie izb równej 420,6 tys. Wzrost liczby mieszkań w analizowanym okresie, porównując rok do roku, wyniósł więc 8,5 tys., czyli 8,8 proc., a pow. użytkowej mieszkań – 1,4 mln mkw., czyli 16,1 proc. Łączna liczba izb wzrosła wówczas natomiast o 52,7 tys., czyli 14,3 proc.

Najwięcej nowych mieszkań powstało w woj. mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim – odpowiednio 18,1, 11,3 i 11,2 proc. wartości krajowej. Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, w I poł. br. wyniósł dla Polski 2,8. Największe wartości odnotowano w woj. dolnośląskim (4,1), pomorskim (3,8) oraz mazowieckim (3,5), a najmniejsze – w woj. opolskim (1,6) i śląskim (1,8).

 

Wzrost średniej pow. mieszkań

Średnia powierzchnia mieszkaniowa w budynkach jednorodzinnych wyniosła w I poł. 2021 r. 137,7 mkw., a w budynkach wielorodzinnych – 52,7 mkw. Wzrosła przeciętna pow. użytkowa nowo oddanego mieszkania – wyniosła 95 mkw. (w I poł. ub. r. odnotowano 89 mkw.). Mieszkania indywidualne przeciętnie osiągały pow. 143 mkw., a mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 63,2 mkw. Natomiast mieszkania liczone łącznie w pozostałych formach budownictwa – spółdzielczym, komunalnym, społecznym czynszowym oraz zakładowym – liczyły średnio 50,6 mkw. pow.

Deweloperzy odpowiadają za 57,5 proc. wszystkich oddanych w I poł. br. mieszkań. Z kolei inwestorzy indywidualni wybudowali 40,2 proc. spośród wszystkich lokali mieszkalnych – najbardziej aktywni byli w woj. podkarpackim, świętokrzyskim oraz śląskim, dla których udziały tej formy budownictwa kształtowały się na poziomie odpowiednio: 63,2, 57,4 i 57,2 proc.

Co ciekawe, udział mieszkań na sprzedaż lub wynajem spadł o 7 p. p. rok do roku. Największy odsetek budownictwa przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem odnotowano w woj. dolnośląskim oraz pomorskim i zachodniopomorskim – odpowiednio 69,4, 68,5 i 67,5 proc. O 6,5 p. p. więcej było w I poł. br. mieszkań wybudowanych przez inwestorów indywidualnych. O 0,5 p. p. wzrósł także łączny udział mieszkań w pozostałych formach budownictwa.

 

Prawie połowa mieszkań podłączona do gazu

Spośród oddanych wówczas do użytku mieszkań podłączenie do wodociągów z sieci posiadało 91,6 proc. lokali, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci – 77,6 proc. Pozostałe mieszkania podłączone były do lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

40,9 proc. nieruchomości posiadało gaz z sieci, a 33,6 proc. ciepłą wodę miało otrzymywać z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej. Do centralnej sieci grzewczej podłączonych było 34,1 proc. mieszkań. Pozostałe wyposażono w indywidualne centralne ogrzewanie – aż 41,9 proc. spośród nich wyposażono w kotły bądź piece na paliwo gazowe.
 

Źródło: KRN.pl,   2021.09.13

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2021 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron