Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
<  |  powrót do listy  |  >
Joanna Kus
Kawalerka vs 2-pokojowe mieszkanie

Najliczniejszą grupę najemców kawalerek stanowią pary, dla których przy podziale kosztów jest to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie. Potrzeba niezależności to czynnik skłaniający zarówno do myślenia o zakupie nieruchomości, jak i zmiany swoich dotychczasowych standardów na rynku najmu. Biorąc pod uwagę, że ceny pojedynczych pokoi w atrakcyjnych lokalizacjach zbliżają się do stawek za wynajem kawalerek, wiele osób uznaje dodatkowe kilkaset złotych za kwotę, jaką są w stanie zapłacić za komfort. Z raportu ronin24.pl, opracowanego na podstawie ofert zamieszczanych na portalu KRN.pl od początku 2019 r., wynika, że koszt wynajęcia 1-pokojowego mieszkania w Krakowie wynosi średnio 1391 zł. Stawki nie obejmują czynszu administracyjnego i opłat za media.

Przeciętna cena najmu niezależnego pokoju np. w mieszkaniu 3-pokojowym kształtuje się na poziomie 900-1000 zł, natomiast za wynajem 1-pokojowego lokalu (metraż 25-35 mkw.) w Nowej Hucie zapłacimy średnio 1193 zł. Różnica jest zatem niewielka. Z podobnym wydatkiem należy liczyć się we Wzgórzach Krzesławickich oraz Bieżanowie-Prokocimiu. W tych dzielnicach czynsze dla właścicieli kawalerek wynoszą przeciętnie ok. 1200 i 1212 zł.

 

Drożej głównie w centrum

Nie dziwi, że najdroższe oferty najmu można znaleźć w ścisłym centrum. W Starym Mieście średnia cena zbliża się do granicy 1500 zł. Niewiele taniej jest w Krowodrzy, gdzie właściciele kawalerek oczekują średnio ok. 1442 zł za wynajem. Nad atrakcjami Starego Miasta góruje dostęp do komunikacji miejskiej i biurowców –to główne zalety Grzegórzek, decydujące o tym, że średni koszt wynajmu mieszkania o powierzchni 25-35 mkw. wynosi tu aż 1493 zł. Największą liczbą ofert 1-pokojowych lokali na wynajem charakteryzuje się Podgórze. W tej dzielnicy odnotowano również najwyższą średnią cenę najmu. Według raportu ronin24.pl, w 2019 r. czynsze dla właścicieli sięgają ok. 1565 zł.

Co ciekawe, stosunkowo dużo (ale poniżej średniej dla miasta) za najem kawalerki należy zapłacić w Swoszowicach. Ceny kształtują się tu na poziomie ok. 1337 zł. Wysoka stawka dla tej dzielnicy jest wynikiem chwilowego trendu – w warunkach ograniczonej podaży wprowadzenie nowych, droższych ofert automatycznie powoduje skok średniej ceny dla danej lokalizacji. Podobne oferty występują w oddalonych od centrum Bieńczycach. Taniej jest w Prądniku Białym (1294 zł) i Mistrzejowicach (1256 zł).
 

W granicach średniej

Dla porównania, w popularnych wśród studentów Bronowicach średni koszt wynajmu kawalerki wynosi 1332 zł. Z miesięcznym wydatkiem powyżej 1300 zł należy liczyć się także w Zwierzyńcu (1351 zł), Dębnikach (1383 zł), Prądniku Czerwonym (1373 zł), Czyżynach (1383 zł), Podgórzu Duchackim (1380 zł) i Łagiewnikach-Borku Fałęckim (1344 zł).


Lepiej wynająć mieszkanie 2-pokojowe?

Czy kawalerka to znacznie tańsze rozwiązanie niż mieszkanie 2-pokojowe? Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ wiele zależy od lokalizacji i specyfiki danego rynku. Z danych portalu KRN.pl wynika, że średnia cena najmu w Krakowie 2-pokojowego lokalu o powierzchni ok. 45 mkw. kształtuje się na poziomie 1677 zł. W wielu rejonach miasta różnica między czynszem kawalerki a 2-pokojowego mieszkania nie przekracza 200 zł. W ten sposób kształtują się ceny najmu w Czyżynach, Podgórzu Duchackim, Nowej Hucie, Swoszowicach i Bieńczycach. Biorąc pod uwagę wyniki raportu ronin24.pl, nie widać istotnej różnicy między stawkami w Swoszowicach.

Za 2-pokojowe mieszkanie najemcy płacą w tej dzielnicy ok. 1264 zł (bez czynszu administracyjnego i opłat za media). Dla przypomnienia, wynajem kawalerki w Swoszowicach to koszt średnio 1200 zł. Szans na znalezienie 2-pokojowego mieszkania w cenie zbliżonej do 1-pokojowego nie ma w ścisłym centrum Krakowa. W Starym Mieście czynsze dla właścicieli wynoszą średnio 2032 zł. W Zwierzyńcu trzeba zapłacić 1742 zł, w Krowodrzy – 1707 zł, w Podgórzu – 1902 zł, w Bronowicach – 1889 zł (aż o ok. 560 zł więcej niż za kawalerkę), a w Grzegórzkach – 1889 zł.  

Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości, nr 21/2019,   2019.11.04

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2020 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron