Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
<  |  powrót do listy  |  >
Artykuł sponsorowany
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

 

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Jeżeli zajrzysz na portal ogłoszeniowy https://gethome.pl/, to szybko zorientujesz się, że jedynym sposobem na przyciągnięcie uwagi potencjalnego kupca są atrakcyjne zdjęcia. To właśnie z ogłoszenia osoby poszukujące mieszkania dowiedzą się o Twojej ofercie. Jeżeli nie zwrócisz ich uwagi fotografiami, szansa, że będą chciały zapoznać się z resztą informacji, jest niewielka. Jak zatem wykonać atrakcyjne, przyciągające niczym magnes zdjęcia?

Sesję zdjęciową warto powierzyć profesjonalistom. Jako właściciel mieszkania czy domu, w którym przebywałeś lub przebywasz na co dzień, nie jesteś w stanie dostrzec jego niedociągnięć – jesteś przyzwyczajony do pomieszczeń. Tymczasem dobry fotograf nie tylko wykona zdjęcia, ale również podpowie, co należałoby zmienić, aby uzyskać jeszcze lepszy rezultat.
 

Szczegółowe i szczere ogłoszenie

O ile materiały zdjęciowe działają jak przynęta, o tyle treść ogłoszenia to już konkretne dane dotyczące sprzedawanej nieruchomości. Tworząc opis mieszkania czy domu, nie koloryzuj – klienci prędzej czy później, ale odkryją kłamstwo, a to z kolei może wpłynąć na ich decyzję zakupową. W przypadku sprzedaży nieruchomości warto postawić na szczerość i już w ogłoszeniu rzetelnie poinformować o wszelkich mankamentach.

Przygotowując opis mieszkania czy domu, koncentruj się na cenie, parametrach technicznych, lokalizacji i najważniejszych informacjach (jak choćby na tym, że nieruchomość została obciążona hipoteką na rzecz banku). Jeżeli sprzedajesz mieszkanie, wspomnij o budynku – jego stanie technicznym, przynależącym do niego ogrodzie czy parkingu. Dobrym praktyką, która podnosi walory ogłoszenia, jest też dodanie planów pomieszczeń.
 

Prezentacja mieszkania a home staging

Chociaż zakup nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami, to w praktyce dużą rolę odgrywają emocje. Jeżeli treść ogłoszenia przekonała potencjalnego kupca do umówienia się na obejrzenie mieszkania czy domu, czas przygotować się na taką wizytę. Pomocny w tym okazuje się home staging. To zestaw technik, których celem jest zaprezentowanie nieruchomości w taki sposób, aby wzbudzała ona zainteresowanie i pozytywne skojarzenia. Jak to wygląda w praktyce?

Stosując się do zasad home stagingu, powinieneś usunąć z pomieszczeń wszelkie osobiste bibeloty czy zdjęcia. Odpersonalizowanie wnętrz nadaje im neutralnego charakteru. Zadbaj również o naprawę usterek, wysprzątanie poszczególnych pomieszczeń i dopływ światła. Jeżeli do nieruchomości przynależy balkon lub taras, zaaranżuj go. Wszystko to sprawi, że potencjalni klienci poczują się jak w domu. Takie oddziaływanie na emocje może przynieść oczekiwany rezultat w postaci szybkiego sfinalizowania transakcji sprzedaży.
 

Zadbaj o formalności – przygotuj dokumenty

Osoby sprzedające nieruchomość często ograniczają się wyłącznie do opublikowania ogłoszenia czy zaprezentowania wnętrz osobom, które umówią się na ich oglądanie. To duży błąd. Do sprzedaży warto przygotować się też od strony formalnej. Jeżeli sprzedajesz dom, przygotuj numer księgi wieczystej. Jeżeli klientom spodoba się wnętrze, z pewnością będą chcieli zweryfikować nieruchomość pod względem prawnym, a do tego potrzebna będzie im właśnie ta informacja.

Sprzedajesz spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego? Jeszcze przed wystawieniem lokalu na sprzedaż zdobądź ze spółdzielni dokumenty potwierdzające, że nie zalegasz z czynszem i innymi opłatami. Kupcy mogą też poprosić o okazanie oficjalnego pisma, z którego wynikać będzie, ile osób jest zameldowanych w mieszkaniu. Jeżeli dopilnujesz kwestii formalnych, łatwiej będzie Ci stworzyć profesjonalny wizerunek i wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnych nabywcach na każdym etapie transakcji. 

Źródło: KRN.pl,   2019.11.13

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2020 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron