Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
<  |  powrót do listy  |  >
Anna Panikowska-Filipek
Dom w zabudowie bliźniaczej – wady i zalety
Większość osób kupując nieruchomość, myśli o niej, jak o inwestycji na wiele lat, a czasem nawet na całe życie. Z tego względu tak ważne jest przemyślenie, jaki rodzaj zabudowy będzie spełniał wszystkie wymagania i oczekiwania mieszkańców. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem potencjalnych kupców cieszy się zabudowa bliźniacza. Co ją charakteryzuje i dla kogo będzie to ona odpowiednia?
 

Kilka słów o zabudowie bliźniaczej

 
Rosnąca popularność zabudowy bliźniaczej oraz szeregowej świadczy o coraz większym zapotrzebowaniu na kameralne, zapewniające spokój i bezpieczeństwo inwestycje. Ich wartość szczególnie wzrosła w czasie pandemii, gdy większy metraż mieszkania i posiadanie własnego, nawet niewielkiego ogrodu, nabrały całkiem nowego znaczenia. Istotna jest również ograniczona liczba sąsiadów, którzy mogliby zakłócać spokój po całym dniu pracy oraz innych obowiązkach.
 
Domy w zabudowie bliźniaczej obecnie znajdują się w ofercie wielu deweloperów. Odpowiadając na potrzeby klientów, budują oni niewielkie, kameralne osiedla, zazwyczaj zlokalizowane w spokojnych dzielnicach i na obrzeżach miast. Dzięki takiemu położeniu możliwe jest połączenie pracy czy nauki w dużym mieście z mieszkaniem na cichych przedmieściach.
 
Na budowę bliźniaków coraz częściej decydują się również prywatni inwestorzy, np. członkowie jednej rodziny. W ten sposób mogą poczynić znaczne oszczędności względem budowy dwóch domów wolnostojących.
 

Dom w zabudowie bliźniaczej – zalety

 
W perspektywy kupca lub prywatnego inwestora największą korzyścią wynikającą z zabudowy bliźniaczej są niższe koszty. Aby wybudować dwie nieruchomości połączone ze sobą ścianą wystarczy zakup jednej działki. Co więcej, bliźniak może stanąć nawet na wąskiej działce – na ich postawienie nawet grunt o 16-17 metrach szerokości okaże się odpowiedni.
 
Zaoszczędzić można również na pracach budowlanych. Budynek staje na jednym fundamencie, a dzięki wspólnej ścianie wymaga mniejszej ilości materiałów budowlanych. Także ceny za pracę ekipy budowlanej zazwyczaj są niższe w przypadku bliźniaka, niż dwóch niezależnych domów. Co więcej, mieszkańcy tego typu zabudowy mogą liczyć na niższe koszty ogrzewania – wspólna ściana powoduje mniejszy ubytek ciepła czy wywozu śmieci.
 
W przeciwieństwie do zabudowy szeregowej czy wielorodzinnej, liczba sąsiadów jest tu ograniczona do jednego. Można więc cieszyć się spokojem i prywatnością. Osoby kupujące dom w zabudowie bliźniaczej od dewelopera mają bardzo duży wpływ na projekt. Zazwyczaj mogą decydować o układzie pomieszczeń oraz wykończeniu, montażu systemu wentylacji, rekuperacji czy smart home. Dzięki temu zyskują pewność, że ich własne M będzie wyglądało dokładnie tak, jak chcieli. Mieszkańcy bloków wielorodzinnych, nawet tych w niskiej zabudowie, najczęściej nie mają takiej możliwości.
 

Dom w zabudowie bliźniaczej – wady

 
Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie oprócz zalet ma także wady. Nie inaczej jest w przypadku zabudowy bliźniaczej. Osoby ceniące sobie całkowitą autonomię mogą nie być zadowolone z obecności sąsiadów za ścianą. Mogą im przeszkadzać codzienne hałasy, jak krzyki dzieci czy szczekanie psa, których nie da się uniknąć.
 
Bliźniaki posiadają własne ogródki, choć zazwyczaj są one znacznie mniejsze, niż te otaczające domy wolnostojące. Poza tym wszelkie ważne decyzje dotyczące remontu (malowanie elewacji, remont dachu, wymiana ogrodzenia itp.) należy podejmować wspólnie z sąsiadem zza ściany oraz sprawiedliwie dzielić koszty napraw czy modernizacji.
 
Osoby, które do tej pory zamieszkiwały w bloku również muszą rozważyć, czy przeprowadzka do bliźniaka jest dla nich dobrym rozwiązaniem. Z pewnością zyskają większą przestrzeń oraz spokój, jednak muszą się liczyć z tym, że wszelkie naprawy będą musiały wykonywać samodzielnie. Dom prywatny nie posiada przecież spółdzielni czy też zarządcy budynku, który przejąłby tego typu obowiązki. Do właścicieli będzie również należało odśnieżanie posesji, usuwanie lodu czy koszenie trawy. Znacząco zwiększa to ilość codziennych prac domowych, co osobom zapracowanym, żyjącym w szybkim tempie może najzwyczajniej w świecie nie być na rękę.
 

Dla kogo bliźniak będzie dobrym rozwiązaniem?

 
Zabudowa bliźniacza to rozwiązanie polecane osobom ceniącym sobie spokój i niezależność, a jednocześnie nie chcących kupować czy budować domu wolnostojącego. To dobry kompromis pomiędzy życiem w mieście a odpoczynkiem w cichej okolicy. Najczęściej decydują się na niego rodziny z dziećmi oraz pary planujące wspólną przyszłość, które dobrze zarabiają i zależy im na wysokim standardzie życia.
 
Własny ogródek daje możliwość beztroskiej zabawy dzieciom. Jest również doceniany przez właścicieli czworonogów. Niższe koszty budowy oraz eksploatacji pozwalają natomiast na zainwestowanie większej kwoty w wykończenie nieruchomości czy zamontowanie nowoczesnych systemów.

 

Źródło: KRN.pl,   2023.06.01

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2023 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron