Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
<  |  powrót do listy  |  >
Czy bezpieczny kredyt 2% łączy się z innymi programami?
Nie wszyscy marzący o staniu się właścicielem nieruchomości mają też świadomość, że program ten można łączyć z innymi propozycjami rządowymi, jakimi są "Mieszkanie bez wkładu własnego" określane też "Rodzinnym kredytem mieszkaniowym" czy koncepcją "Pierwsze Mieszkanie".
 

Jak działa program bezpieczny kredyt 2%?

 
O uzyskanie kredytu hipotecznego w ramach rządowego programu dotyczącego kredytu 2% mogą się starać osoby do 45 roku życia w momencie zakupu mieszkania lub domu, które będzie pierwszą kupowaną nieruchomością. Maksymalna kwota kredytu hipotecznego może wynosić w przypadku osób samotnych 500 tys. zł. Natomiast dla małżeństw i rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem kredyt dostępny jest do wysokości 600 tys. zł.
 
Program dotyczy dopłat do rat kredytu, które stanowią różnicę pomiędzy stałą stopą oprocentowania kredytów w bankach a oprocentowaniem na poziomie 2%. Cykl dopłat w programie obejmuje okres pierwszych 10 lat. Przy czym stanowczo należy zaznaczyć, że raty w programie spłacane są w systemie rat malejących.
 

Jak wygląda procedura otrzymania kredytu?

 
Proces procesowania wniosku o kredyt hipoteczny z rządową dopłatą odbywa się na takich samych zasadach jak procesowanie zwykłego kredytu hipotecznego.
 
Do składanego wniosku kredytowego należy dołączyć dokument potwierdzający wysokość miesięcznych dochodów i ich źródła celem zbadania zdolności kredytowej, a także dokumenty dotyczące nieruchomości.
 
Jedyna różnica dotyczy wniosków kredytowych. Ponieważ Klienci, którzy chcą skorzystać z programu, są zobligowani do wypełnienia dodatkowych formularzy dotyczących spełnienia warunków uprawniających do uczestnictwa w programie i potwierdzenia, że zapoznali się z jego zasadami.
 
Udzielenie kredytu jest możliwe przy odpowiednio dużej zdolności kredytowej i przy wniesieniu wkładu własnego przynajmniej na minimalnym wskazanym przez bank poziomie jednak w kwocie nieprzekraczającej 200 tys. zł. I oczywiście pod warunkiem dobrej historii kredytowej w BIK-u.
 
Otrzymanie kredytu hipotecznego krok po kroku opisuje szczegółowo portal Czerwona Skarbonka na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-hipoteczny-krok-po-kroku/. Pod tym linkiem znajdziemy wszystkie dodatkowe informacje.
 

Jakie są inne programy ułatwiające uzyskanie kredytu hipotecznego?

 
Drugim programem ułatwiającym kupno nieruchomości jest koncepcja Program Pierwsze Mieszkanie. I dotyczy specjalnego konta mieszkaniowego, które ułatwia oszczędzanie środków pieniężnych na zakup mieszkania lub domu.
 
Trzecim jest projekt Mieszkanie bez wkładu własnego. Jest on koncepcją stworzoną z myślą o osobach, które nie są w stanie sprostać wymogowi posiadania wkładu własnego. W ramach tego programu bank BGK udziela gwarancji wkładu własnego, co umożliwia otrzymanie kredytu bez wnoszenia obowiązkowego kapitału początkowego.
 

Program Pierwsze Mieszkanie - na czym polega?

 
Pierwsze Mieszkanie nazywane również Kontem Mieszkaniowym jest programem oferującym specjalne konto oszczędnościowe w ramach dedykowanego rachunku bankowego, służącego do odkładania pieniędzy na cele mieszkaniowe na preferencyjnych zasadach.
 
Okres oszczędzania w ramach programu wynosi od 3 do 10 lat. Wpłaty wnoszone na konto przez oszczędzającego nie mogą być niższe od kwoty 500 zł i wyższe od 2000 zł. W każdym roku oszczędzania biorącemu udział w programie przysługuje 1 miesiąc zwolnienia od oszczędzania bez ponoszenia konsekwencji.
 
Odsetki naliczane z tytułu oszczędności zwolnione są z podatku Belki. I dodatkowo przy dokonaniu minimum 11 wpłat na konto w ciągu roku państwo gwarantuje premię mieszkaniową. Jest ona równa wartości wskaźnika inflacji lub współczynnika zmiany poziomu ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
 

Czy program Pierwsze Mieszkanie łączy się z bezpiecznym kredytem 2%?

 
Zapisy ustawy nie wykluczają możliwości skorzystania z obu programów. Gromadzenie oszczędności w ramach programu Pierwsze Mieszkanie umożliwia późniejsze zawarcie umowy kredytowej na kredyt hipoteczny 2%. I przeznaczenie zgromadzonych środków finansowych na wkład własny. Przy czym warunkiem koniecznym jest brak posiadania prawa własności mieszkania lub domu. Należy również wziąć pod uwagę, że kredyt hipoteczny 2% ma obowiązywać do 2027 roku, a okres oszczędzania powinien wynosić minimum 3 lata.
 

Czy warto łączyć bezpieczny kredyt 2% z innymi programami?

 
Korzystanie z programów rządowych i opłacalność ich łączenia jest kwestią względną. Ponieważ w przypadku Pierwszego Mieszkania nie obowiązują żadne limity dotyczące ceny 1 m2 nieruchomości. Pułap ceny nie obowiązuje także w ramach kredytu hipotecznego 2% nawet w opcji gwarancji w ramach wkładu własnego. Z kolei Mieszkanie be wkładu własnego narzuca już zakres cen dla metra kwadratowego nieruchomości.
 
Ponadto Mieszkanie bez wkładu własnego pozwala na umorzenie części kredytu hipotecznego w przypadku narodzin drugiego lub kolejnego dziecka. Natomiast po połączeniu programów przy kredycie hipotecznym 2% nie ma możliwości skorzystania z opcji spłaty rodzinnej.
 
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w ramach łączonych programów posiada plusy, jak i wiele minusów. Opłacalność łączenia programów jest zatem kwestią mocno indywidualną zależną od sytuacji życiowej kredytobiorcy i jego planów na przyszłość. Przy czym należy liczyć się z faktem, że kredyty hipoteczne są zobowiązaniem wieloletnim często na całe życie. I sytuacja każdego z kredytobiorców zawsze może ulec zmianie. Dlatego decydując się na łączenie programów, należy szczegółowo przeanalizować słuszność takiej decyzji. 
Źródło: KRN.pl,   2023.08.29

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
<  |  powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2023 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron