Artykuły, wiadomości

Pytanie do prawnika

Aktualności prawne

Biuletyn

  Wyszukaj słowa kluczowe w serwisie: w dziale:
powrót do listy  |  >
Artykuł sponsorowany
Bezpieczny zakup nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym

Jeżeli również Ty zastanawiasz się nad kupnem mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym i chcesz bezproblemowo przejść przez transakcję, to dobrze trafiłeś/aś, ponieważ przedstawiamy 4 powody, dlaczego warto skorzystać z usług firm broniących interesów nabywców nieruchomości.

Na Polskim rynku istnieją firmy, które w kompleksowy sposób zaopiekują się przyszłym właścicielem wybranej przez niego nieruchomości.


1. Pomoc prawna na rynku wtórnym

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musimy dokładnie sprawdzić, czy lokal przypadkiem nie posiada nieciekawej historii pod względem prawnym, która dla przyszłego właściciela mogłaby być bardzo problematyczna. Korzystając z pomocy prawnej na rynku wtórnym od specjalistów, możemy dokładnie sprawdzić przede wszystkim księgi wieczyste mieszkania, domu lub gruntu, które powiedzą nam wiele o danej nieruchomości, m.in. o tym, czy nie jest obciążona roszczeniami, hipotekami, czyli elementami, które niespłacane przez poprzedniego właściciela mogą przejść na przyszłego.

Czy wiedzieliście, że nawet 36 proc. mieszkań i domów, kupionych na rynku wtórnym, ma wpisaną do księgi wieczystej hipotekę lub inne roszczenie? – jest to wysoki procent, na który mogą zostać narażeni przyszli nabywcy, którzy bez większej wiedzy o rynku nieruchomości, będą chcieli kupić lokal bez pomocy prawnika.
Jakie są zalety skorzystania z usługi wykonania analizy stanu prawnego przez firmę, zajmującą się pomocą nabywców nieruchomości? – przede wszystkim taka firma sprawdzi:

 • stan prawny – zweryfikuje księgi wieczyste nieruchomości,
 • wykona również obszerną analizę umowy przedwstępnej oraz umowy sprzedaży,
 • sprawdzi, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką i innymi roszczeniami,
 • możemy również liczyć na pomoc w sprawdzeniu przyszłego zagospodarowania przestrzennego wokół inwestycji - czy inwestycje tj. oczyszczalnia ścieków, nie są planowane w otoczeniu nieruchomości.

 

2. Przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym

Gdy decydujemy się na kupno mieszkania na rynku wtórnym, powinniśmy mieć na uwadze, że takie mieszkania były budowane kilka, kilkanaście lat wstecz, dlatego wiążą się z większym ryzykiem występowania wad i usterek, niż na rynku pierwotnym. Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej, były już przez kogoś zamieszkiwane/ wynajmowane/ sprzedawane/ remontowane, dlatego podczas kupna takiej nieruchomości warto, dowiedzieć się, jaką miała przeszłość i pod tym względem między innymi, wykonać przegląd techniczny wszystkich jej pomieszczeń.

Audyt techniczny mieszkania na rynku wtórnym warto przeprowadzić wraz z wykwalifikowanym inżynierem, specjalistą, który posiada wiedzę techniczną, jakiej może niestety zabraknąć osobie kupującej mieszkanie. Na rynku wtórnym spotkamy się ze starszym budownictwem, starymi instalacjami, gorszym dociepleniem mieszkań, dlatego sprawdzenie stanu technicznego takiej nieruchomości jest konieczne, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości, które być może właściciel spróbuje zatuszować.

Nawet 42 proc. instalacji w mieszkaniach na rynku wtórnych, jest w złym stanie, nadającym się do wymiany lub naprawy.

Inżynier na pewno dokładnie sprawdzi całą nieruchomość, wykorzystując odpowiednie narzędzia oraz sporządzi raport, który będzie mógł przeanalizować przyszły właściciel, gdyż znajdzie tam najczęściej dokładnie opisane wykryte wady i usterki.


3. Odbiór techniczny mieszkania/domu od dewelopera

Jeżeli interesuje nas nowe mieszkanie, nigdy nieużywane, to rynek pierwotny będzie dla nas odpowiednim wyborem. Dlaczego właśnie na rynku pierwotnym, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonych inżynierów? – dlatego, że czekać nas będzie odbiór mieszkania od dewelopera, a jest to jeden z najważniejszych momentów podczas całego procesu kupna.

Na odbiorze mamy możliwość wskazania deweloperowi usterek i wad odnalezionych na nieruchomości, które zgodnie z protokołem odbioru, deweloper usunie. Odbiór mieszkania to jest jedyny taki moment, aby w pełni przeanalizować stan techniczny nieruchomości, zgłosić jakieś poprawki i w takim przypadku pomoc specjalisty będzie nieoceniona.


Podczas odbioru sprawdzane są:

 • instalacje,
 • piony, poziomy, kąty proste ścian,
 • stolarka okienna,
 • stolarka drzwiowa,
 • tynki,
 • wylewki,
 • przynależności do danego mieszkania.


Fachowcy wykorzystują specjalistyczny sprzęt tj. kamera termowizyjna, dzięki któremu są w stanie sprawdzić niewidoczne bez urządzenia np. nadmierne utraty ciepła w mieszkaniu, początki powstawania grzybów przez zawilgocenia. Specjalista pomoże dopilnować, aby wszelkie usterki zostały zapisane przez dewelopera w protokole odbioru.


4. Analiza umów od dewelopera

Ostatni powód, (dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów) i równie ważny, jak poprzednie, jaki chcielibyśmy poruszyć w tym artykule, to pomoc prawnika przy analizie umowy deweloperskiej, umowy rezerwacyjnej od dewelopera.

Umowy na rynku pierwotnym są bardzo obszerne, liczące kilkadziesiąt stron, napisane często w trudnym, prawniczym języku, który może nie być do końca zrozumiały dla nieinteresującego się tematami prawnymi nabywcy nieruchomości. Na polskim rynku istnieją firmy, które oprócz wykonania odbioru technicznego od dewelopera, pomogą nam również w kompleksowej analizie umów od dewelopera. Prawnik pomoże nabywcy nieruchomości dokładnie zrozumieć każdy element umowy, pomoże sprawdzić, czy przygotowana przez dewelopera umowa nie chroni tylko jego strony, ale również oferuje korzystne warunki dla jego klienta. Umowa deweloperska może skrywać nielegalne klauzule np. dotyczące kar umownych, choć jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie nabywcy i dewelopera przed nieuczciwością. Umowa deweloperska ma stanowić dokument gwarantujący pomyślne doprowadzenie transakcji do końca, czyli do przeniesienia własności na nabywcę i przekazania kluczy do nieruchomości.

Jedną z firm, która oferuje pomoc w audytach nieruchomości, odbiorach technicznych oraz w analizach umów na rynku wtórnym, jak i pierwotnym jest Pewny Lokal – firma działająca w całej Polsce, posiadająca sieć doświadczonych, przeszkolonych fachowców. Pewny Lokal jest liderem wśród firm pomagających klientom na rynku nieruchomości, której celem jest pomoc w szybszym, mniej stresującym, a przede wszystkim bezpiecznym kupnie mieszkania.

 

Źródło: KRN.pl,   2021.09.14

wersja do druku

poleć znajomemu
do góry strony
powrót do listy  |  >
regulaminy   |   dla pośrednika   |   cennik   |   linki   |   polityka prywatności   |   serwisy partnerskie - polecamy   |   praca w KRN.pl   |   projekty domów   |   mapa serwisu   |   kontakt z KRN.pl

2003-2021 © KRN media Sp. z o.o.

Reklama w Internecie | Pozycjonowanie stron